باز کردن ایران سیاسی ایرانی انتخابات

باز کردن: ایران سیاسی ایرانی انتخابات ایرانیان احمدی نژاد حسن روحانی احمدی نژاد ریاست جمهوری نتیجه انتخابات انتخابات شوراها

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری را بررسی کردند. 

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

عبارات مهم : قانونی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری را بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی، صلاحیت سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری را بررسی کردند.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

سیدعلیرضا آوایی ۶۱ ساله، مدیر دفتر بازرسی خاص مدیر جمهور، قاضی دیوان عالی کشور، معاون وزیر کشور و مدیر شرکت ثبت احوال، مدیر کل دادگستری استان تهران، اصفهان، مرکزی و لرستان، دادستان عمومی و انقلاب اهواز و دزفول و مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات را در کارنامه خود دارد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری را بررسی کردند. 

بهرام نیا: چه کسی بهتر از آوایی می تواند مورد وثوق قوای مجریه و قضاییه باشد؟

نماینده مردم نهاوند در مجلس گفت: عزیزان، چه کسی بهتر از سیدعلیرضا آوایی می تواند مورد وثوق دو قوه قضاییه و مجریه باشد؟

حسن بهرام نیا در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، گفت: بر خود می بالیم که امروز دنیا شاهد یکی از مصادیق مردم سالاری دینی هست. مردم سالاری که چندی قبل در مقیاس گسترده تری به نمایش گذاشته شد.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: این مردم سالاری در حالی برگزار شد که دور تا دور کشور با موجی از ترور، آتش و دود برگزار شد. انتخابات توام با امنیت، آرامش و حضور و همکاری حداکثری بیش از ۷۰ درصدی را برگزار کردیم. آیا این مردم که در هر شرایطی حضور می یابند آیا محق خدمت شایسته نیستند؟ این امت حتی در وقت رسول الله (ص) هم نبوده اند. رای اعتماد به وزرا جهت امتی انجام می شود که لایق عالی ترین ها هستند.

وی افزود: امیدوارم با رای حداکثری مجلس به سیدعلی رضا آوایی ایشان خدمت گزار مردم شوند. حساسیت وزارت دادگستری از شأن فاخر خاص ای برخوردار هست. حول سه محور سوابق و تجارب شغلی، پراکندگی جغرافیایی، بین بخشی بودن وزارت دادگستری و تسلط و تضمین شغلی به ایشان رای می دهم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری را بررسی کردند. 

کاظمی: آوایی اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود می آورد

نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: اگر آقای آوایی به عنوان وزیر دادگستری گزینش شود قطعا اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود خواهد آورد.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

محمد کاظمی در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، گفت: وزارت دادگستری به موجب اصل ۱۶۰ قانون اساسی تنها مهم است که ساز و کارش جهت گزینش با ساز و کار گزینش سایر وزرا متفاوت هست. رییس قوه قضاییه باید فرد مورد نظر را گزینش و به قوه مجریه معرفی کند، فردی که مورد قبول هر دو قوه باشد.

وی خاطرنشان کرد: وزیر دادگستری باید از سعه صدر و بردباری برخوردار باشد تا بتواند در این مسئولیت موفق باشد. آقای آوایی به علت خوشنامی و صبوری همه شرایطی وزارت دادگستری را دارد. برنامه های پیشنهادی ایشان نشان می دهد ایشان از ابتدای انقلاب با حضور در دادگاه انقلاب پایبند خود را به آرزوی بزرگ های امام نشان داده است و همین پایبندی موجب طی کردن سیر مراحل رشد در دستگاه قضاییه بوده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس تصریح کرد: آقای آوایی، همه نمایندگان انتظار دارند ساز و کاری مناسب جهت تعامل بین قوه قضاییه و مقننه جهت پاسخگویی به مجلس تعریف کنند.

بیگلری: آوایی راه حلی جهت پرسشها پزشکی قانونی ارائه دهد

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی از وزیر پیشنهادی دادگستری خواست تا جهت پرسشها پزشکی قانونی راه حلی ارائه دهد.

محسن بیگلری در مخالفت با وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: در بعضی شهرستان ها و استان های غربی کشور پزشکی قانونی با مشکلاتی مواجه است که نمونه آن اگر فردی فوت کند هزاران نفر تجمع می کنند تا مراحل قانونی جهت تشییع و دفن انجام شود، ولی اگر به آخر هفته بخورد باید تا شنبه صبر کنند آن هم با مشکلاتی که در مسیرها و بزرگراه ها جهت مناطق دوردست وجود دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی دادگستری افزود: اگر می توانید این را حل کنید اعلام کنید. پزشکی قانونی بااهمیت ترین مساله ی ماست. شورای شهر مردم آن مناطق نسبت به این عنوان گله دارند. اگر جهت دکتر قانونی راه حلی ارائه کنید به شما رای می دهیم، ولی اگر راه حلی نداشته باشید مخالف هستم.

تجری: آوایی می تواند عالی ترین وقت جهت قوه قضائیه، مجلس و دولت باشد

نماینده مردم قصر شیرین در مجلس گفت: شخصیت روان و اخلاق مداری وزیر پیشنهادی دادگستری می تواند عالی ترین وقت جهت قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت باشد.

فرهاد تجری در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری بیان کرد: وزیر دادگستری حلقه واسط بین دولت، مجلس و قوه قضاییه است و به یاد داریم که در همین مجلس در وقت پیگیری به لایحه برنامه ششم پیشنهاد ۴۰۰۰ مترمربع فضای اداری جهت دادگستری از بین بردن شد، در حالی که این ۴۰۰۰ متر جهت مدیران نبود، جهت شهروندان بود.

وی افزود: وزیر پیشنهادی دادگستری اخلاق مدار است و رشد پلکانی و مرحله به مرحله قضایی را از دادستانی و دادسرای انقلاب گرفته تا حضور در سایر بخش ها طی کرده است و دارای سوابق پرافتخاری است که نشان می دهد مراحل قضایی به واسطه تجربه و تخصص و نه آشنایی طی شده است است.

تجری خاطرنشان کرد: قانون مداری و قانون مندی آوایی باعث می شود که بتواند موفق عمل کند. البته در حوزه تعزیرات حکومتی هم در مبارزه با قاچاق باید قاطعیت کامل وجود داشته باشد ضمن این که حقوق شهروندی نادیده گرفته نشود.

رنجبرزاده: آوایی با سعه صدر و اخلاق مداری توانمندی احراز پست وزارت دادگستری را دارد

نماینده مردم اسد آباد در مجلس تاکید کرد که وزیر پیشنهادی دادگستری با توجه به سوابق شغلی و تجربیات، توانمندی مورد نیاز و کافی جهت احراز این پست را دارا است.

اکبر زنجبرزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، ضمن گرامی داشت یاد شهید حججی، اظهار داشت: به آموزش و پرورش پیشنهاد می کنم تصویر این شهید گرانقدر را در کتب درسی به عنوان نماد مقاومت و ایستادگی ملت کشور عزیزمان ایران قرار دهند.

وی در ادامه با بیان این که وزارت دادگستری از برجسته ترین و بااهمیت ترین اعضای دولت ها محسوب می شود، گفت: ضمن این که وزارت دادگستری می تواند جهت دولت یار باشد، در تنظیم و تلطیف روابط قوا نقش موثری خواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: وزارت دادگستری و شخص وزیر یکی از اعضای تیم امنیتی، سیاسی، دفاعی و قضایی دولت به شمار می رود و باید از تعامل و کارآمدی و توانمندی بالایی برخوردار باشد و در این راستا دولت هایی می توانند موفق شوند که تیم ها منسجم و متحد باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعتقاد دارم اشخاصی مانند رحمانی فضلی، امیر حاتمی، ظریف و وزیر دادگستری تیم دفاعی، قضایی، امنیتی و سیاسی منسجمی هستند که باید با هم پیوند زده شوند تا موفقیت جهت ملت رقم بخورد.

پس از بیانات مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی دادگستری از برنامه هایش دفاع کرد.

آوایی: جهت ارتقای شاخص های حقوق شهروندی اهتمام کامل داریم

وزیر پیشنهادی دادگستری گفت که در صورت کسب رای اعتماد مجلس نسبت به ارتقای شاخص های حقوق شهروندی و تقویت جایگاه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری اهتمام خواهد داشت.

علیرضا آوایی در دفاع از برنامه های خود جهت تصدی وزارت دادگستری اظهار کرد: مراتب قدردانی خود را از اعتماد آیت الله آملی لاریجانی و آقای روحانی ابراز می دارم که من را شایسته خدمت در وزارت دادگستری دانستند. من به عنوان یک عضو جامعه حقوقی مفتخرم که در طی 40 سال محضر بسیاری از حقوقدانان را درک کرده ام و تمام توان وتجربه خود را خالصانه درجهت گره گشایی از پرسشها هموطنان به کار می گیرم.

آوایی در ادامه تسهیل روابط میان قوه قضائیه با دولت و مجلس، بهره گیری از اساتید علوم انسانی را از جمله برنامه های خود در وزارت دادگستری عنوان و خاطر نشان کرد: این امر علاوه بر اثربخشی وزارت دادگستری از منظر ملی هم مسیر توسعه دانش حقوق را فراهم می کند. همچنین به دنبال ارتقای توانمندی و اثربخشی در حوزه تعزیرات حکومتی و پاسداری از حریم اقتصاد ملی در حوزه ای حقوقی و قضایی هستم.

آوایی اضافه کرد: وزارت دادگستری توانایی آن را دارد که در جهت تحقق آرزوی بزرگ های انقلاب گام بلندی بردارد و البته اعتقاد دارم ایفای وظایف و تحقق این اهداف بدون حمایت سران قوا، نمایندگان و مسئولان عالی رتبه به هیچ وجه میسر نیست.

وی در ادامه راجع به پرسش یکی از نمایندگان در خصوص شوراهای احل اختلاف اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف از ضرورت های موجود نظام و کشور است که روند تکاملی داشته و من با همه توان در رابطه با تخصیص اعتبار آنها پیگیری مورد نیاز را انجام خواهم داد.

آوایی همچنین راجع به بعضی پرسشها پزشکی قانونی نیز گفت: ضمن درک کامل مشکلاتی که همکاران ما در پزشکی قانونی دارند به عنوان یک وظیفه اخلاقی آنچه در توان دارم پیگیری خواهم کرد تا مسئله دوستان حل شود.

واژه های کلیدی: قانونی | دادگستری | شورای شهر | قوه قضاییه | وزیر دادگستری | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs