باز کردن ایران سیاسی ایرانی انتخابات

باز کردن: ایران سیاسی ایرانی انتخابات ایرانیان احمدی نژاد حسن روحانی احمدی نژاد ریاست جمهوری نتیجه انتخابات انتخابات شوراها

گت بلاگز اخبار بین الملل دختر حاکم دوبی کجاست؟

روز ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ویدیویی ۴۰ دقیقه‌ای از دختری با تی‌شرت آبی در کنج اتاقی سفید با پرده‌ای شیری‌رنگ منتشر شد که می‌گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می‌گ

دختر حاکم دوبی کجاست؟

دختر حاکم دوبی کجاست؟

عبارات مهم : لطیفه

روز ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ویدیویی ۴۰ دقیقه ای از دختری با تی شرت آبی در کنج اتاقی سفید با پرده ای شیری رنگ منتشر شد که می گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می گیرد.

به گزارش بی بی سی، این ویدیو – که قبل از ناپدیدشدن او ضبط شده است – آخرین تصویری است که از شاهزاده لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی، بزرگ ترین شیخ نشین امارات متحده عربی انتشار یافته است.

لطیفه ۳۳ ساله در این ویدیو جهت برطرف هر گونه شک و شبهه راجع به هویتش نام کامل مادر الجزایری و مقام پدرش را اعلام می کند و می گوید دو خواهر دیگر هم به نام لطیفه دارد و او لطیفه وسطی است.

دختر حاکم دوبی کجاست؟

لطیفه می گوید اگر این ویدیو منتشر شد، یا او مرده است یا در شرایط بسیار بدی است.

دختر حاکم دوبی در همین ویدیو – به زبان انگلیسی – می گوید به زودی قصد دارد کشورش را “به نوعی” ترک کند و از نتیجه این کار مطمئن نیست، ولی ۹۹ درصد فکر می کند که موفق خواهد شد. او موفق نشد.

روز ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ویدیویی ۴۰ دقیقه‌ای از دختری با تی‌شرت آبی در کنج اتاقی سفید با پرده‌ای شیری‌رنگ منتشر شد که می‌گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می‌گ

سفیر دوبی یا شاهزاده در بند؟

شیخ محمد آل مکتوم، نخست وزیر و نایب مدیر امارات متحده عربی و حاکم دوبی از ۱۲ سال پیش که بر کرسی قدرت نشسته، همواره تلاش کرده تصویری رویایی از دوبی نشان دهد.

دوبی با سرعتی شگفت انگیز عوض کردن می کند. هر روز پروژه ای تازه در گوشه ای از آن کلید می خورد؛ از برج و آسمان خراش هایی که در سایه ارزش شهرک های غربی نشین سبز شده، تا موزه ها و حراج های هنری میلیاردی.

دختر حاکم دوبی کجاست؟

گردشگران جهت پارک های آبی و خرید در مجتمع های هزارتو به دوبی می روند و سرمایه گذاران و تاجران آن را قطب اقتصادی منطقه می دانند.

روی دیگر سکه، اتهامات پرشمار نقض حقوق بشر و لاپوشانی آن در میان برج های شیشه ای و جزیره های دست ساز است.

روز ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ویدیویی ۴۰ دقیقه‌ای از دختری با تی‌شرت آبی در کنج اتاقی سفید با پرده‌ای شیری‌رنگ منتشر شد که می‌گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می‌گ

تصاویر سال های گذشته شاهزاده لطیفه که او را در حال پرش با چتر از هواپیما و پوشیده در پرچم امارات، بر فراز همین نخل ها نشان می دهد، تصویری بی نقص است از سفیری بی همتا جهت دوبی.

اما تینا یکی از دوستان لطیفه به بی بی سی می گوید که در عالم واقع و بسیار دور از آن چه حاکمان دوبی نمایش می دادند، او سال ها در بندی زندانی بود که پدرش جهت او ساخته بود.

دختر حاکم دوبی کجاست؟

تینا می گوید لطیفه که می خواست زندگی خودش را داشته باشد و آزاد باشد، در سال ۲۰۰۲ هم تلاش کرد از کشور فرار کند. ولی نتوانست و در عوض سه سال و نیم به زندان افتاد.

فرار بزرگ

تابستان گذشته لطیفه با یک مامور اطلاعاتی سابق در شرکت اطلاعات خارجی فرانسه تماس گرفت.

الوه ژوبر مدعی است که خود، سال ها قبل در پی متهم شدن به اختلاس در دوبی توانسته با عوض کردن قیافه و در پوشش چادر عربی و با استفاده از انواع و اقسام وسایل و تجهیزات عجیب و غریب از امارات فرار کند.

او به گابریل گیت هاوس، خبرنگار بی بی سی گفت که مدتی قبل از فرار آخر، لطیفه با او تماس گرفته و تقاضای کمک کرده است.

آقای ژوبر می گوید به او پیشنهاد کرده مانند خودش از “اژدر زیردریایی” جهت فرار استفاده کند و گفته باید جهت این کار او را آموزش بدهد. جاسوس سابق فرانسوی می گوید لطیفه تجهیزات مورد نیاز را هم جهت این کار خریده ولی در نهایت از عملی کردن این نقشه صرف نظر کرده است.

در عوض لطیفه بنت محمد تصمیم می گیرد همراه با دوستش تینا یاوهیانن، مربی فنلاندی ورزش های رزمی، با ماشین از مرز عبور کند و وارد خاک عمان شود. تینا می گوید در آنجا سوار قایقی کوچک که منتظرشان بوده می شوند تا آنها را به “نوسترامو” برساند؛ یک کشتی تفریحی که در آب های بین المللی در دریای عمان در انتظارشان بود.

چرا پلیس بین الملل دخالت کرد؟

در کشتی نوسترامو، الوه ژوبر، جاسوس سابق فرانسوی از آنها استقبال کرده و آن طور که او می گوید کشتی راه هند را در پیش گرفته است.

هم وقت پلیس بین الملل، اینترپل، به درخواست امارات متحده عربی در ارتباط با این ماجرا یک حکم بازداشت صادر می کند. ولی در این حکم حرفی از فرار شاهزاده از شیخ نشین نیست، بلکه گفته شده است که او علی رغم میل باطنی ربوده شده است و پلیس در تعقیب ربایندگان است.

به گفته گابریل گیت هاوس، خبرنگار بی بی سی که ماجرا را دنبال کرده و با شاهدان صحبت کرده هست، از این جا به بعد، داستان زوایای مختلفی پیدا می کند و روایت ها به طور قطع قابل تایید نیست.

سیستم ردیابی کشتی نوسترامو در طول سفر به سوی هند احتمالا جهت گریز از تعقیب، خاموش بوده است.

اما اطلاعات مربوط به ارتباطات ماهواره ای کشتی که به دست بی بی سی رسیده تایید می کند که نوسترامو به سمت جنوب شرق و آب های هند در حرکت بوده هست. ولی هنگامی که کشتی به سواحل گوا نزدیک می شود تمام ارتباطات آن قطع می شود.

الوه ژوبر به بی بی سی گفت همین طور که کشتی به مسیرش ادامه می داد، او متوجه شد که طی چند روز چند قایق و کشتی دیگر در حال تعقیب آنها بوده اند.

کماندوها کجایی بودند؟

عصر روز یکشنبه ۴ مارس ۲۰۱۸ الوه ژوبر روی عرشه نوسترامو بود و لطیفه و دوستش در کابینشان در داخل کشتی، که ناگهان سر و صداها شروع می شود.

الوه ژوبر می گوید مشغول هدایت کشتی بوده که می بیند قایقی به نوسترامو نزدیک می شود و کماندوهای سوار بر آن تفنگ هایشان را به سوی او نشانه می گیرند.

تینا به یاد می آورد که از درون کابین صدای تیراندازی روی عرشه را می شوند که بعدا می فهمد “نارنجک صوتی بوده است.”

او می گوید من و لطیفه خودمان را در دستشویی پنهان کردیم و یکدیگر را بغل کردیم. به گفته تینا، لطیفه فکر می کرد که دنبال او آمده اند. “از دستشویی خارج شدیم و دیدیم که تمام اتاق را دود گرفته هست. بالای پله ها مرا خواباندند و دست هایم را از پشت بستند.”

آقای ژوبر می گوید در آن گیر و دار لطیفه را ندیده، فقط صدایش را شنیده که مقاومت می کرده و جیغ می کشیده هست. “او نمی خواست برود و فریاد می زد که ولم کنید، ترجیح می دهم همین جا بمیرم تا این که به امارات برگردم… چند دقیقه بعد خبری از آنها نبود و همه رفته بودند.”

نکته جالب در این بگیر و ببند این بوده که به گفته هر دو شاهد، مکالمات کماندوها به زبان انگلیسی بوده نه عربی. آنها می گویند نخستین کماندوهایی که وارد کشتی شدند، اماراتی نبودند، بلکه هندی بودند.

ژوبر می گوید اول مطمئن نبوده که آنها هندی هستند چون انگلیسی حرف می زدند، ولی بعدا با دیدن نوشته های روی قایقشان فهمیده که هندی بودند. “یکی از آنها به لطیفه گفت ‘بیا لطیفه باید برگردی منزل ‘ و لطیفه در پاسخ گفت ‘نمی خواهم برگردم، می خواهم پناهندگی سیاسی بگیرم ‘.”

دولت هند به سوالی راجع به احتمال دخالتش در این ماجرا پاسخ نداده هست. آخرهای آوریل روزنامه بیزینس استاندارد هند در گزارشی مدعی دخالت دولت هند و حتی شخص نارندرا مودی، نخست وزیر، در ماجرای حمله به کشتی نوسترامو شد. این گزارش ها تایید نشده است.

فصل تازه سکوت

بعد از حمله به کشتی، نوسترامو راهی دوبی می شود؛ بدون لطیفه با الوه ژوبر و تینا، و در کنترل نیروهای اماراتی. آنها می گویند هنگامی که به امارات رسیده اند به آنها چشم بند و دست بند زده اند و بازجویی ارزش کرده اند.

به گفته تینا در دوبی او را به اعدام و حبس ابد ترساندن کرده اند. “به من گفتند که از پشت به حاکم دوبی خنجر زده ای، نباید به کسی که می خواسته فرار کند کمک می کردی… من حرفشان را باور کردم.”

الوه و تینا می گویند بعد از بیش از یک هفته بازجویی، آزاد شده است اند.

بعد از این ماجرا، گروهی به نام “اسیر در دوبی” پیگیر پرونده مفقود شدن شاهزاده می شوند. این گروه خود جنجال برانگیز بوده و دو نفر از اعضایش قبلا در دادگاه های امارات محکوم شده است بودند که البته حکمشان را قبول ندارند.

در نشستی خبری در لندن خبرنگاران از اعضای این گروه راجع به اتهامی پرسیدند که در واقع از سوی اماراتی ها مطرح شده است است: وابستگی این گروه به قطر.

آنها که این اتهام را می زنند می گویند این ماجرا و “خبرهای جعلی” که راجع به آن منتشر شده، کار قطری هاست که مدتی است دستشان از رابطه با کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس قطع شده است است.

گروه “گرفتار در دوبی” هرگونه حمایت قطر یا هر کشور دیگری را از این گروه تکذیب کرده است.

دولت امارات در پاسخ به بی بی سی گفته است که به دلایل حقوقی قادر به اظهار نظر راجع به جزییات اتهامات مطرح شده است علیه خود در این پرونده نیست، ولی مدعی است “آنهایی که این اتهامات را مطرح می کنند خود سابقه فعالیت های مجرمانه دارند.”

خبرگزاری فرانسه از یکی دیگر از مقام های امارات نقل کرده که لطیفه به جمع خانواده اش برگشته و کل این ماجرا کمپین قطری ها جهت بدنام کردن محمد آل مکتوم، حاکم دوبی بوده است.

لطیفه در ویدیویی که بعد از ناپدید شدنش منتشر شده، می گوید انتظار دارد فرارش “فصلی تازه” در زندگی او باز کند و او بالاخره صدای خودش را پیدا کند تا دیگر مجبور نباشد سکوت کند.

اما فعلا صدایی از او شنیده نمی شود و معلوم نیست فصل تازه زندگی اش را کجا شروع کرده است.

فرارو

واژه های کلیدی: لطیفه | امارات | امارات متحده عربی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs