باز کردن ایران سیاسی ایرانی انتخابات

باز کردن: ایران سیاسی ایرانی انتخابات ایرانیان احمدی نژاد حسن روحانی احمدی نژاد ریاست جمهوری نتیجه انتخابات انتخابات شوراها

گت بلاگز اخبار اجتماعی هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

تبدیل کارت‌های ملی کاغذی قدیمی به کارت‌هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی تازه جهت شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم

هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

عبارات مهم : هوشمند

تبدیل کارت های ملی کاغذی قدیمی به کارت هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی تازه جهت شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم کارایی بیشتری خواهد داشت؛ ولی با این همه این تبدیل اوضاع مشکلاتی را هم جهت شهروندان به وجود آورده هست.

به گزارش ایسنا، حرکت به سمت فناوری های جدیدتر هر لحظه جهت دولت ها جالب بوده هست؛ مخصوصا که این فناوری ها در زیاد کردن انجام دورکاری و همچنین در پرسشها امنیتی به آن ها کمک می کند. یکی از اساسی ترین این حوزه ها جهت پذیرش فناوری های تازه حوزه های هویتی مربوط شهروندان است.

همانطور که می دانید نخستین کارت های ملی صادر شده است در کشور ما از سال ۱۳۸۰ به بعد بود که در آن موقع با دریافت هزینه ای جزئی از شهروندان انجام شد؛ امری که البته با گذشت تقریبا ۱۲ سال دوباره باید از اول انجام شود.

هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

برای تبدیل کارت های ملی که اساسی ترین برگه هویتی هر شهروند ایرانی هست، مدت ۱۲ سال تقریبا مدت بسیار کمی تلقی می شود؛ آیا که عوض کردن کارت هایی در این سطح فراگیری علاوه بر درگیر کردن بخشی از تمرکز اجرایی قوه مجریه همچنین باعث تحمیل هزینه هایی هم به شهروندان می شود. هر چند ممکن است گفته شود مبلغ ۳۱ هزار تومان – بدون احتساب هزینه های جانبی احتمالی- مبلغ زیادی نیست ولی بر اساس بیانات شهروندان، واقعیت این است که این مبلغ جهت بسیاری از افراد بالاست و در نتیجه جهت آن هایی که کمترین درآمدها را دارند، پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار تومان جهت یک خانواده پنج نفره خود چه بسا یک گرفتاری به حساب بیاید.

گذشته از اینکه این تبدیل اوضاع ضرورت دارد یا نه، بعضی شهروندان حتی به عدم تناسب هزینه های دریافتی با ارائه کارتی در ابعاد کارت هوشمند ملی هم معترض اند. این در حالی است که شهروندان جهت دریافت کارت های بانکی حداکثر تا سقف ۵۰۰۰ تومان پرداخت می کنند؛ کارت هایی که با آن می توان عملیات های پیچیده بانکی را انجام داد. به فرض اینکه این کارت ها با همین قیمت هم تولید شوند ولی به اعتقاد بعضی تحلیلگران، به علت هزینه های اوج به نظر می رسید که دولت باید به سهم خود بخشی از این هزینه را متقبل می شد تا شهروندان فشار اقتصادی کمتری را مجبور شوند.

تبدیل کارت‌های ملی کاغذی قدیمی به کارت‌هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی تازه جهت شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم

برخی بازدیدکنندگان همچنان با گذشت مدت زمانی که از شروع عضویت کارت ملی هوشمند می گذرد، بر این عقیده اند که این هزینه ای هم که به گفته وزیر ارتباطات در دفاتر پستی رایگان شده، همچنان در بعضی از دفاتر از مراجعه کنندگان دریافت شده است هست. بعضی هم معتقدند که پول و مبالغ دریافتی از سوی کافی نت ها باید از بین بردن می شد.

اما ماجرای رایگان شدن از این قرار بود که تا پیش از این بعضی شعب پست بانک ها به دریافت مبلغی تحت عنوان هزینه انجام پیش عضویت اقدام می کردند تا اینکه صبح روز ۵ دی ماه ۱۳۹۶، محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – طی بازدیدی سرزده از یکی از دفاتر خدمات پستی در محدوده چهارراه لشگر شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان روند فعالیت این مراکز قرار داده شد و متوجه اخذ هزینه ای از طرف این مرکز از مشتریان خود با عنوان هزینه انجام مراحل “پیش عضویت کارت هوشمند ملی” شد و دستور لغو دریافت این هزینه را صادر کرد.

بنا بر این دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعضی سیستم های کامپیوتری جهت انجام پیش عضویت کارت هوشمند ملی به وسیله خود مراجعان در محل دفاتر خدمات پستی راه اندازی شد و همچنین کارمندان این دفاتر ملزم شدند تا جهت انجام رایگان این مرحله با مراجعان همکاری کنند.

هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

بنابراین بر اساس اطلاعیه پست تنها ناظر بر رایگان شدن مرحله “پیش عضویت کارت هوشمند ملی” در دفاتر خدمات پستی و نه ملغی شدن هزینه کارت ملی هوشمند هست. متقاضیان جهت عضویت باید وارد سامانه کارت ملی هوشمند به آدرس www.ncr.ir شوند. بعد از ورود به سامانه باید وارد قسمت عضویت تازه شوند که در این صفحه فرمی نمایش داده می شود که باید آن را با دقت و بر اساس اطلاعات شخصی خود وارد کنند.

اما اگر عضویت شما جهت دریافت کارت هوشمند ملی موفق باشد و واجد شرایط کارت ملی باشید، بعد از ثبت اطلاعات جهت شما کد رهگیری فرستاده شده است و به صورت خودکار وارد بخش نوبت گیری می شوید و با داشتن کد ملی و کد رهگیری به بخش نوبت گیری دسترسی پیدا می کنید.

تبدیل کارت‌های ملی کاغذی قدیمی به کارت‌هایی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که می تواند به واسطه امکانات الکترونیکی تازه جهت شهروندان داشته باشد، به لحاظ امنیتی هم

از سوی دیگر تا پیش از این دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاتر خدمات پستی که زیرمجموعه ای از شرکت ملی پست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند همانند دیگر مراکز “کافی نت”ی به اخذ مبالغی از مراجعین با عنوان حق عضویت اقدام می کردند که این هزینه در دفاتر خدمات پستی از مراجعان دریافت نخواهد شد. مراجعه کنندگان البته هزینه ای به مبلغ ۲۰ هزار تومان را در این مرحله باید به حساب ثبت احوال واریز کنند.

پیش از این ولی سیف الله ترابی – سخنگوی شرکت ثبت احوال کشور – با بیان اینکه حداکثر وقت صدور کارت هوشمند ملی از مرحله درخواست تا صدور کارت ۱۵ روز تا یک ماه هست، گفته بود: هزینه درخواست کارت هوشمند ملی از تکمیل عضویت تا تحویل در سراسر کشور حداکثر ۱۱ هزار تومان است و افراد باید مبلغ ۲۰ هزار تومان نیز به حساب خزانه دولت واریز کنند. دریافت هزینه ای بالغ بر ۳۱ هزار تومان جهت صدور کارت های ملی هوشمند غیر قانونی است و با دفاتر پیشخوان متخلف برخورد خواهد شد.

هوشمندسازی کارت ملی از جیب کوچک مردم؟

واژه های کلیدی: هوشمند | دریافت | فناوری | اطلاعات | دریافتی | اطلاعات | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs